Fotowoltaika z magazynem energii i inwerterem jednofazowym – sposób na energię elektryczną w domku na działce

systemtem fotowoltaiki na działce na domu bez pozwolenia do 35 m2

Tematyka:

Data publikacji:

14 stycznia, 2021

Komentarze:

Nadchodzi wiosna a więc myśli kierują się już w stronę wypadów weekendowych nad wodę , świeże powietrze jednym słowem daleko od miasta. Trwający już ponad rok run na każdy wolny skrawek ziemi powoduje wzrost zainteresowania Camperami, namiotami, domkami i wszystkimi innymi pomysłami które pozwolą w mniej lub bardziej wygodny sposób spędzić kilka dni na łonie natury.

Mieć prąd z magazynu energii tam gdzie nie ma prądu

Postawienie domku do 35 m2 nie wymaga specjalnych pozwoleń. Studnia zapewni nam wodę ale pojawia się problem dostępu do sieci elektrycznej. Podpisanie umowy z Zakładem energetycznym trwa, a podpięcie do sieci może być niezwykle kosztowne. W miejscach mniej zaludnionych koszty potrafią przekroczyć kilkadziesiąt tysięcy PLN. Drugi aspekt to domki w miejscach turystycznych gdzie władze lokalne dużą wagę przywiązują do szeroko rozumianej ekologii. Domki sezonowe tuż nad brzegiem jezior, morza i tego typu uroczyskach często w okolicach Parków Narodowych lub innych form ochrony terenu. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest instalacja wyspowa.

prąd na działce

Fotowoltaika bez podłączenia do sieci energetycznej – Sieć Off-grid

Całe rozwiązanie jest konkurencyjne wobec innych rozwiązań prądotwórczych a zarazem technicznie proste. Potrzebne są panele fotowoltaiczne na dachu, inwerter umożliwiający ładowanie baterii oraz magazyn energii. Takie rozwiązanie skonstruowała i sprzedaje firma NRG Project sp. z o.o.

Prąd tam gdzie chcesz w 1 dzień z własnego magazynu energii

Całość instalacji zajmuje ledwie kilka godzin z czego najtrudniejsze jest montowanie paneli PV na dachu. W Polsce mamy generalnie (w zależności od pogody licząc od maja do września) 5 miesięcy w ciągu których jesteśmy w stanie wyprodukować tyle prądu aby wystarczyło do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Cały czas przyjmujemy że chcemy mieszkać sezonowo po kilka kilkanaście dni w małym domku wykorzystując wyłącznie energię którą sami wytworzymy. Dobór liczby paneli zależy od wielkości dachu, kierunku jego położenia itp. Kluczowym aspektem takiego rozwiązania jest zapewnienie magazynowania energii.

Przykład dobrego magazynu energii

O ile dobra lokalizacja domu/ domku w ramach kierunków świata, wyliczenie odpowiedniej ilości paneli na podstawie zużycia prądu nie są trudne do przeprowadzenia o tyle wyzwaniem są dni deszczowe a raczej sytuacja w której bieżąca produkcja prądu nie zapewni oczekiwanego zapotrzebowania. Należy tak zaplanować całość instalacji aby móc w słoneczne dni naładować magazyn energii o pojemności około 10 KWh. Takie rozwiązanie posiada firma NRG Project Sp. z o.o. to Magazyn Energii Box 10.0 9,6 khW 200A.

Co zrobić aby wystarczyło prądu?

Od razu musimy sobie jasno powiedzieć. Jeśli chcemy w domku mieć kuchenkę, zmywarkę, ogrzewanie, wodę, światło, telewizor i suszarkę i to wszystko na prąd to w normalna instalacja tego nie udźwignie. Dla ścisłości – udźwignie ale nie będzie się opłacało.

Ale… Przy rozsądnym zaplanowaniu „wydatków energetycznych” już wystarczy nam na wszystko. Zacznijmy od tego że gotować musimy na gazie a wodę podgrzewamy bojlerem (termą) i nie spędzamy pod prysznicem 30 minut. Żarówki koniecznie energooszczędne, ogrzewanie sporadyczne (mówimy wszak o mieszkaniu w sezonie wiosenno-letnim). Jedynym urządzeniem które musi działać non stop to lodówka , która pobiera dziennie około 0,6 kWh. Czajnik zdecydowanie na gaz. Przy zachowaniu tych niezbyt wymagających przecież zasad można śmiało powiedzieć że wystarczy żeby przetrwać dwa dni całkowitego deszczu w miarę normalnie funkcjonując. Na szczęście w naszym klimacie w okresie letnim dni całkowicie deszczowe bez kilku nawet godzin słońca do rzadkość. Należy oczywiście pamiętać że jednocześnie nie możemy włączać kilku urządzeń bo przy chwilowym zużyciu 3000W inwerter wyłączy się bo cała instalacja narzuca oszczędność w zużyciu prądu.

Co dostajemy w zamian?

Szybką instalację całego rozwiązania, wykorzystanie miejsc trudnodostępnych, pełną ekologiczność, efekt marketingowy takiego rozwiązania (niezwykle istotny dla prowadzących biznesy turystyczne).

obniżenie rachunku za prąd

Ile taka przyjemność kosztuje?

Sam inwerter i magazyn energii o pełnej nazwie NRG INW100PV -3kW +BAT (off-grid) + Magazyn Energii Box 10.0 200Ah / 9,6 kWh to koszt około 30 tysięcy PLN co de facto przy koszcie działki oraz domku jest do zaakceptowania. Sądząc po zainteresowaniu już wiosną zobaczymy pierwsze takie rozwiązania w miejscowościach turystycznych i trudno dostępnych miejscach. Moda na ekologię trwa (i słusznie) więc przekonanych chyba już nie trzeba przekonywać.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij to