Początek analizy dostępnych magazynów energii do fotowoltaiki to najczęściej pytanie „magazyn energii cena?”. W tym artykule odpowiemy co wpływa na cenę magazynu energii.
Co wpływa na cenę magazynu energii?
Magazynowanie energii elektrycznej jest pojęciem co raz częściej odmienianym przez przypadki. Szeroko rozumiana ekologia wtargnęła do naszego życia na szeroką skalę po 1989 roku zmieniając myślenie wielu ludzi. Zasoby ziemskie stały się skończone a sposób ich wykorzystywania stał się istotny nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Co zrobić aby uwolnić się od spalana węgla który dostarcza nam Polakom prąd? A jak zminimalizować straty energii? Czy robić to centralnie czy w sposób rozproszony?
Kraje bardziej zaawansowane technologicznie i ekologicznie rozwiązują ten problem między innymi poprzez magazynowanie energii w prywatnych niedużych magazynach. Są one montowane zarówno w domach, małych domkach jak również w firmach a nawet budownictwie wielorodzinnym. Podstawowe wielkości magazynów energii oscylują pomiędzy 5 a 10 kWh (Magazyn energii cena od 10000 zł). To oznacza że przy skromnym zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego wystarczy na około 1 dzień (bez ogrzewania domu na prąd). Jak łatwo zauważyć przy bardzo ogólnych szacunkach właściwie dobrana instalacja PV wraz z magazynem energii umożliwia wytworzenie energii na bieżące zużycie oraz naładowanie magazynu. Mówimy tu o zapewnieniu zapotrzebowania energetycznego na ok. pół roku (kwiecień –wrzesień). Upowszechniając takie rozwiązanie jesteśmy w stanie znacząco zmniejszyć produkcję prądu uzyskiwaną w tradycyjny sposób.
Magazynowanie energii wytworzonej w domach ma sens ale wyłącznie w nowej technologii LiFePO4.
Akumulatory LiFePO4 litowo żelazowo fosforanowe należą do akumulatorów z rodziny litowo jonowych. Jedną z ich cech jest wysoka tolerancja na nieprawidłową pracę, niska waga oraz wyjątkowa wytrzymałość na rozładowywania. Ze względu na swoje właściwości są stosowane w samochodach elektrycznych, elektronarzędziach a ostatnio również w fotowoltaicznych układach zasilania z panelami słonecznymi. Stosowanie baterii LiFePO4 zwalnia nas na wiele lat z konieczności wymiany wspomnianego akumulatora oraz z czynności serwisowych które musimy wykonywać przy tradycyjnym akumulatorze żelowym tj doładować w okresie składowania – jesień zima lub dopilnowanie aby doładowanie miało miejsce w jak najkrótszym terminie. Druga ich cecha to ogromna żywotność sięgająca do 20 lat co jest czymś absolutnie nieosiągalnym w starych technologiach bateryjnych. Kolejna cecha to nieporównywalnie większe bezpieczeństwo względem starych technologii.
Bariera technologiczna jest pokonana, bariera mentalna również więc jak zwykle zostaje problem kosztów i tego czy się opłaca czy nie. Czy liczymy tylko pieniądze czy też oszacujemy koszty środowiskowe? Ile kosztuje smog nad miastem w gorący letni dzień? Ile jest warte bezpieczeństwo posiadania zawsze zapasu 5 kWh? W gorący dzień 3 godziny bez prądu to pływająca lodówka i brak klimatyzacji. Zimą brak ogrzewania bo piec też wymaga prądu … Magazyn energii a właściwie inwerter choć ma funkcję sprzedawania prądu do sieci albo ładowania magazynu tańszym nocnym prądem a potem wykorzystywaniem go, nie jest urządzeniem do zarabiania pieniędzy. To bardziej zabezpieczenie, niezależność, wkład w czystsze środowisko.
A nawiązując do tytułu artykułu magazyn energii cena – co tak naprawdę wpływa na cenę?
1. Wielkość magazynu – NRG ma w ofercie swoje BOX-y o pojemności 5 oraz 10 kWh – czy to dużo? Przy optymalizacji sieci elektrycznej i instalacji PV lub wiatrowej wystarczająco.
2. Technologia baterii – nie ma sensu zajmować się innymi bateriami niż te w technologii LiFePo4. One nie spełnią swoich zadań.
3. Producent rozwiązania – pojawiają się na rynku chińskie propozycje magazynów energii jednakże ich cena, jakość wykonania budzi zastrzeżenia. Te pierwsze sztuki niech testują odważni w swoich domach. Po roku będzie można ocenić ich pracę nie mówiąc o spełnieniu wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Z kolei profesjonalne rozwiązania dedykowane dla firm i przemysłu są poza zasięgiem zwykłego Kowalskiego. Ale to, co trzeba powiedzieć jasno to, że jakościowo są to rozwiązania bez zarzutu i pełni spełniają swoją funkcję.
4. Dostępność – Tańsze chińskie propozycje co do których jesteśmy na ten moment sceptyczni niebawem zaleją rynek. BOX-y NRG są dostępne w ciągu zaledwie 2 tygodni co jest absolutnie wystarczającym terminem realizacji.
5. Pomoc techniczna i serwis – warto pracować z partnerami dysponującymi pełną dokumentacją i wsparciem w języku polskim. Ewentualne problemy jakie pojawiają się przy instalacjach i w początkowej fazie użytkowania wynikają z niedostatecznej wiedzy instalatora oraz obsługującego.
Przyszłość
Szacuje się że rynek entuzjastycznie przyjmie magazyny energii. I choć od strony ekonomicznej nie jest to maszynka do zarabiania pieniędzy. To produkt a raczej rozwiązanie zapewniające komfort, niezależność, bezpieczeństwo. To, co dziś wydaje się być tylko nowinką jutro będzie standardem. W Niemczech co 7 nowa instalacja PV jest montowana z magazynem energii.
0 komentarzy